قالب وردپرس
دلایل خرابی باطری
دی ۲۷, ۱۳۹۵
ساختار باطری خودرو
دی ۲۷, ۱۳۹۵

باتری چیست؟

 يكي از مهمترين اجزاي يك خودرو باتري آن است. هر خودرويي براي روشن‌شدن احتياج به يك منبع نيرو دارد. در گذشته اين منبع نيرو به صورت دستي تامين مي‌شد. يعني فرد توسط يك هندل دستي موتور را مي‌چرخاند، سپس موتور خودرو روشن مي‌شد.
از سال ۱۹۲۰، استارت‌هاي الكتريكي جاي هندل‌هاي دستي را گرفتند، اما استارت الكتريكي در زماني كه خودرو خاموش است، نيروي لازم را از كجا مي‌تواند بگيرد؟ چراغ‌‌ها و ساير مصرف‌كننده‌ها چون شيشه‌گرم‌كن، شيشه بالابر، بوق، راديوپخش و … نيز زماني كه خودرو خاموش است، نيروي موردنياز خود را از كجا مي‌گيرند؟
باتري، وسيله‌اي است براي ذخيره انرژي الكتريكي كه در تمامي خودروهاي احتراق داخلي وجود دارد. اين منبع انرژي زماني كه خودرو خاموش است، انرژي موردنياز سيستم‌هاي مختلف خودرو را تامين مي‌كند. انرژي كه استارت خودرو نياز دارد تا موتور را بچرخاند و آن را روشن كند، مقدار نسبتاً زيادي است كه از باتري تامين مي‌شود. می خواهیم باتري را معرفي جزئي بكنيم و اجزاي آن را شرح دهيم.
باتري يك مكعب مستطيل است كه ديواره‌هاي پلاستيكي دارد. همچنين درپوش‌هاي كوچكي دارد كه براي ريختن آب مقطر يا اسيدسولفوريك استفاده مي‌شوند. اما مهمترين شاخص‌هاي يك باتري دو قطب مثبت و منفي آن هستند. عده‌اي مي‌پرسند كه اين دو قطب را چگونه بايد تشخيص داد. براي تشخيص قطب‌هاي مثبت و منفي را‌ه‌هاي زيادي وجود دارد. در مرحله اول قطر قطب مثبت بيشتر است، يعني قطب مثبت كلفت‌تر و قطورتر است. اما قطب منفي نسبت به قطب مثبت قطر كمتري دارد. قطر مثبت با رنگ قرمز و قطر منفي با رنگ سياه نشان داده مي‌شود.
بيشتر باتري‌ها كنار هر قطب علامت آن را نوشته‌اند. يعني در كنار قطب مثبت علامت (+) و در كنار قطب منفي علامت (-) حك شده است. دانستن قطب‌هاي باتري بسيار مفيد است. بسياري مواقع پيش آمده است كه باتري به هر دليلي بدون شارژ شده است. در نتيجه نياز به باتري به باتري‌كردن پيش آمده است. دراين حالت بايد حتماً قطب‌هاي باتري را بدانيد تا بتوانيد كابل‌ها را درست وصل كنيد. حال اگر از اين مسائل بگذريم بايد بدانيم كه يك باتري چگونه كار مي‌كند؟ درون باتري صفحات سربي (PB) وجود دارد كه به صورت مثبت و منفي بارگذاري شده‌اند. اين صفحات با عايق‌شان كه صفحاتي جداكننده هستند پيل‌هاي دو ولتي را تشكيل مي‌دهد. اين صفحات سربي بارگذاري شده با الكتروليت درون باتري واكنش انجام داده و انرژي شيميايي توليد مي‌كنند. الكتروليت مايع درون باتري است كه از آب و اسيد تشكيل شده است. اين مايع‌ هادي بوده و از دوسوم آب مقطر و يك سوم اسيد سولفوريك تشكيل شده است. واكنش صفحات مثبت و منفي باتري با الكتروليت، انرژي شيميايي توليد كرده و از طريق برقراري مداري بين ترمينال‌هاي مثبت و منفي، الكتريسيته توليد مي‌شود. الكتروليت باتري نقش بسيار مهمي بر عهده دارد كه مي‌تواند در كاركرد باتري بسيار موثر باشد. گفتيم كه اين الكتروليت از دوسوم آب و يك‌سوم اسيدسولفوريك تشكيل شده است. اما براي تشخيص اين نسبت بايد از وسيله‌اي به نام هيدرومتر استفاده شود. هيدرومتر مي‌تواند به راحتي نسبت الكتروليت را تشخيص دهد. در صورت رقيق‌بودن كمي آب اسيد اضافه (اين حالت تقريباً پيش نمي‌آيد) و در صورت غليظ‌بودن از آب مقطر استفاده مي‌شود.
زماني كه صفحات سربي با الكتروليت واكنش نشان مي‌دهند، سولفاته شده و به تدريج كارايي خود را از دست مي‌دهند. وقتي باتري خالي مي‌شود، روي صفحات را سولفات تقريباً گرفته است. در اين حالت صفحات ناتوان بوده و نمي‌توانند انرژي شيميايي توليد كنند.
زماني كه دينام یا مولد جريان توليد كرده و آن را از طريق عكس مسير جريان باتري به درون آن مي‌فرستد باتري را شارژ مي‌كند. سولفات صفحات در محلول حل مي‌شود. در اثر گذشت زمان مقداري از اين سولفات روي صفحات باقي مانده و توانايي باتري را كاهش مي‌دهند. همچنين اگر باتري چند بار به صورت مداوم خالي شود و چند روز به همين حالت بماند، يا به دفعات مكرر توانايي خود را از دست داده ، بايد تعويض شوند. در اين حالت باتري ديگر توانايي جذب شارژ را نداشته و نمي‌تواند شارژ ‌شود. عمر متوسط باتري بين ۳ تا ۵ سال است. اين در صورتي است كه در بهترين شرايط نگهداري باشد. البته در شرايط آب و هوايي خيلي گرم اين مقدار به ۲ تا ۳ سال مي‌رسد. اگر باتري درست شارژ نشود يا سطح آب مقطر آن در اثر تبخير كم شود و يا بيش از حد زير شارژ قرار بگيرد عمر باتري كوتاه‌تر نيز مي‌شود. توصيه مي‌كنيم در هواي گرم سطح آب باتري را به صورت مداوم چك كنيد. اگر چكاپ خودرو مي‌بريد حتماً باتري را نيز چك كنيد. بعضي موارد است كه حتماً با دستگاه مخصوص چك شده و كنترل شود. در صورت عدم توجه بعد از مدتي بايد باتري را عوض كرده و هزينه نسبتاً زيادي بابت آن بپردازيد. پس پيشگيري عاقلانه‌تر از هزينه زياد است.

 

 

 

 

                                    www.iranbatri.com

                                                                                                                ارسال و نصب رایگان باتری در محل

                                                               ۷۷۰۳۶۶۱۸      ۰۹۱۲۴۸۷۸۳۴۵

دیدگاه ها بسته شده است