قالب وردپرس

مراقبت های باتری خودرو در آب و هوای مختلف

محاسبه تاریخ تولید باتری خودرو(ماشین)
خرداد ۱۱, ۱۳۹۷
باتری اتومبیل و آشنایی با اجزای ساختاری این قطعه
باتری اتومبیل و آشنایی با اجزای ساختاری این قطعه
آبان ۱, ۱۳۹۸

مراقبت های باتری خودرو در آب و هوای مختلف

مراقبت از باتری خودرو در تابستان های گرم و زمستان های سرد

مراقبت از باتری خودرو در تابستان های گرم و زمستان های سرد :

اگر در منطقه ای که چهار فصل است  زندگی میکنید، شما  با تغییر ناگهانی آب و هوا روبه رو میشوید پس باید نکته هایی برای اطمینان از آماده بودن باتری خودرو در هرشرایط  را رعایت کنید . یک باتری معمولی بهترین عملکرد را در دمای ۳۰ تا ۹۰ درجه دارد . بالا و یا پایین رفتن دما مشکلات زیادی برای باتری همراه دارد . با رعایت این موارد عملکرد باتری را در تابستان و زمستان بالاترمی برد.

مراقبت هایی برای باتری خودرو در تابستان :

۱ . گرما بر عمر باتری شما تاثیر میگذارد :

بیشتر مردم  براین باورند که باتری خودرو در زمستان مراقبت های بیشتری نیاز دارد اما اینطور نیست . گرما طول عمر باتری خودرو را کم میکند . باتری خودرو در آب و هوای معتدل میتواند از ۳ تا ۷ سال کار کند ولی در هوای گرم به نصف میرسد . درجه حرارت بالا در واقع عامل مخرب باتری خودرو میباشد . هوای گرم باعث بالا رفتن  درجه حرارت در زیر کاپوت میشود و همین عامل باعث تسریع در خوردگی درون باتری میشود .همچنین باعث نشتی و خارج شدن آب و الکترولیک باتری میشود . این نشتی و کاهش مایع از باتری توانایی باتری را برای شروع به کار کم کرده و در نهایت عمر باتری کم میشود . گرمای بیش از حد در واقع می تواند عملکرد شیمیایی را تسریع کند و باعث تبخیر مایعات باتری میشود .

کم شدن مایعات درون باتری به طور دائم به ساختار داخلی باتری آسیب میزند .

۲ . باتری خود را در تابستان آزمایش کنید :

مطمئن شوید باتری خودروی شما برای ماه های گرم آمادگی را داشته باشد .یک تست پنچ دقیقه ای باتری بگیرید تا از گزم نشدن بیش از اندازه باتری مطمئن شوید . در زمانی احساس کردید که باتری گرم شده به نزدیک ترین مکانیکی مراجعه کنید و تست باتری رو انجام دهید .

مراقب باتری خود در هوای معتدل و پاییزی باشید :

۱- اکنون باتری خودروی خود را تست و آزمایش کنید

در هوای معتدل پاییز مهم است که باتری خودرو مشکل نداشته باشد و برای هوای سرد زمستان آماده باشد .اگر اختلالی در آب و هوا معتدل و خنک دارد احتمال اینکه در زمستان بیشتر شود و مشکل بزرگتری ایجاد کند ، بالا میرود . باتری ها همیشه علائم هشدار دهنده را قبل از خراب شدن نشان میدهد .پس حتما تست باتری را در پاییز انجام دهید بخصوص اگر باتری قدیمی تری داشته باشید و قبل زمستان تعویض و یا تعمییر شود .

۲- باتری و سیستم شارژ را حتما بررسی کنید :

هوای سرد در طول پاییز به باتری خودرو فشار زیادی وارد میکند ، پس بهتر است سیستم باتری و سیستم شارژ باتری خودرو را قبل از سرد شدن هوا بررسی کنید .تمام اتصالات را تمیز نگه داشته و گیره ها را چک کنید که محکم باشد و همینطور اتصالات بدون خوردگی و سالم باشد .
در روزهای پاییزی هوا از گرما به سمت سرد شدن میرود و همینطور با بارندگی زیاد و یا سیل و بارش برف روبه رو میشود و شما باید باتری خودروی خود را برای این روز ها آماده کنید . پس علاوه بر تست خوردگی و سالم بودن باتری و همینطور تمیز نگه داشتن باتری ، باید سالم بودن سیستم شارژ را بررسی کرده و ایمنی کار با باتری خودرو را رعایت کنید .

مراقبت باتری خود در زمستان باشید

باتری خودروی خود را برای زمستان سرد آماده کنید

در زمستان باتری خودرو به تولید نیروی بیشتری برای راه اندازی نیاز دارد ، دو برابر بیشتر از زمانی که در هوای معتدل و همینطور به انرژی بیشتری نیاز دارد . این انرژی باعث تولید حرارت بالا میشود و احتمال آسیب دیده گی و خالی شدن باتری را بالا میبرد .

۱- آب باتری را چک کنید

کار کرد موتور در ماه های سرد خیلی سخت میشود چون تمام روغن داخل موتور غلیظ شده و همینطور باتری خودرو برای انجام کار نیاز به آب بیشتری نسبت به حالت عادی دارد . کاهش دمای هوا باعث کاهش واکنشهای شیمیایی و کاهش  تولید برق در ماشین میشود .

۲-نگه داشتن در گاراژ

در زمستان نگه داشتن خودرو در گاراژ و جدا کردن باتری از خودرو احتمال اینکه باتری به طور کامل تخلیه شود را کم میکند .

۳-چک کردن مرتب باتری در زمستان

قبل از زمستان و شروع سرما باید باتری و سیستم الکتریکی خودرو را آزمایش کنید . از جمله باتری و آلترناتیو ، همچنین باتری را با ولت متر بررسی کنید  تا از وضعیت باتری با خبر شوید . ولت متر باید عدد ۴/۱۲ ولت یا بالاتر را نشان دهد. باتری خودرو را در زمستان به طور کامل شارژ کنید و اتصالات باتری خودرو را بررسی کنید .
اجزای اطراف باتری خود را بررسی و حفظ کنید . از سلامت کابل ها اطمینان حاصل کنید . روغنی بودن و تمیز بودن باتری را چک کنید و از محکم بودن در جایگاه اطمینان حاصل کنید . لغزش های باتری را چک کنید چون لغزش بیش از اندازه باعث کوتاه شدن عمر باتری و ایجاد خوردگی میشود .

 در پایان مراقبت های باتری خودرو :

برای بازدهی باتری خودروی خود باید به صورت مرتب و دوره ای تمام اتصالات و گیره ها را تمیز کرده و از محکم بودن اطمینان داشته باشید .کثیفی بیش از حد باتری باعث تخلیه انرژی و دشارژ شدن باتری  میشود  . حتما برای بررسی و تست دقیق پیش متخصصین این کار مراجعه کنید .
شارژ کردن موبایل و هر وسیله دیگر با باتری خودرو را به حداقل برسانید .شارژ کردن این وسایل با باتری خودرو  باعث تسریع در تخلیه باتری شود .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *